SKCZ

Péče o svaly psích parťáků

Jedno severské pořekadlo praví, že není špatného počasí, jen špatné volby oblečení. To platí i pro naše čtyřnohé parťáky. Vždy je důležité vzít v potaz, na co je Váš mazlíček zvyklý. Žije v bytě nebo spíše na zahradě? Máte doma psího sporťáka, který pravidelně trénuje agility, psího gaučáka nebo je Váš pejsek v tom nejlepším věku a vyžaduje větší tepelný komfort na procházce? S tím vším Vám rádi poradíme!

Na místa. Připravit. Teď!

Aktivní péče o svaly psů snadno a jednoduše

Psi jsou ze své podstaty aktivní zvířata a mnozí z nich rádi zkoušejí nové věci. Samozřejmě některá plemena jsou aktivnější, než jiná a některá jsou speciálně vyšlechtěná pro aktivity jako jsou běh nebo lovení. Můžete mít doma dokonce psího atleta. Proto je důležité přemýšlet nejen o každodenních vycházkách, ale i objevování nových aktivit, které se zamilujete jak vy, tak váš pes.

Psi rádi tráví čas s námi a společné koníčky jsou skvělý způsob, jak si užít více společného času. Když najdete aktivitu, která baví vašeho psa, musíte se zamyslet nad péčí o jeho svaly. Naše zodpovědnost je pečovat i o fyzické zdraví našich mazlíčků. Je to jednodušší, než si myslíte a s trochou péče si může Váš pes užít mnoho aktivit bezpečně.

Jak jsme zmínili dříve, některá plemena jsou vyšlechtěna pro konkrétní práci či úkony, kdežto jiní psi si můžou užívat rozmanité sporty, nehledě na jejich rasu. Například pastevečtí a lovečtí psi mají sklony zbožňovat úkoly přirozené k jejich vyšlechtěné povaze, avšak mohou si užívat i další aktivity, jako je například agility.

Midlayer Overal 

Midlayer Overal je obleček na přechodná období s nohavičkami. Ideální i jako teplá vrstva pod pláštěnky nebo bundičky.

 

Zahřátí a vychladnutí svalů

Stejně jako u nás, před fyzickou aktivitou, je důležité zahřát u psů svaly při sportech, kde budou například rychle měnit směr, skákat, lézt přes překážky, nebo běhat složitým terénem. Stejně jako naše, i psí svaly fungují lépe, když jsou zahřáté a uvolněné, a navíc se tím snižuje možnost jejich poranění. Stejně tak to funguje u vychladnutí po všech náročných aktivitách, kdy se svaly zotavují, vrací se dýchání, tep, tlak i teplota do klidového stavu. Nezapomínejte, že proces ochlazení po aktivitách zahrnuje použití tepla, které může předejít svalovému napětí a křečím.

Termooblečení, jako je bunda nebo overal může pomoci efektivnějšímu zahřátí i vychladnutí. Rychlejší zahřátí psích svalů zajistí, že budou připravené na pohyb, zatímco zahřívání po cvičení zamezí, aby pes nevychladnul moc rychle. Na podzim a na jaře je pro většinu psů nejlepší lehce nasaditelný obleček, který chrání největší svalové skupiny. Navíc se dá použít i v zimě pod bundu pro dodatečné tepelnou vrstvu. Výhoda vrstev je, že se dají rychle sundat, když je potřeba, například při čekání na řadu při tréninku či závodech.

Hurtta svaly 1

Razzle-Dazzle Midlayer

Razzle-Dazzle Midlayer je skvělý obleček na přechodná období. Je z jemného a odolného materiálu. Je nastavitelný, skladný a to nejdůležitější, je oboustranný. Vyberte si mezi úpletem na jedné straně a fleecem na straně druhé, pro větší teplo. Lze též použít jako zateplovací vrstva pod pláštěnky, zimní bundy a overaly při studeném počasí.

 

Vyberte úroveň tepla, jaká bude nejlépe vyhovovat vašemu mazlíčkovi

Pokud máte krátkosrstého psa nebo se může rychle prochladit, tenký overal s vnitřní fóliovou vrstvou odrážející tělesné teplo zpět na psa může poskytnout dostatek potřebného tepla. Podívejte se po nějakém overalu, který je i prodyšný. Takový obleček dodá dostatek tepla a sníží šanci na přehřátí psa. Tenčí overal se dá skvěle využít i jako zateplovací vrstva pod zimní bundu. Starší, hlavně krátkosrstí psi hodně využijí teplý a pohodlný overal, ať už ve studeném počasí nebo na každodenní vycházky.

Body Warmer

Obleček Body Warmer (u nás přezdívaný jako podvlíkačky 😊) je úžasná tepelná vrstva navržená na péči o svaly aktivních psů či jakýchkoliv psů, kteří potřebují dodatečné teplo v chladném počasí. Fóliová vnitřní vrstva napomáhá správnému oběhu krve a zamezuje zraněním v důsledku sportu. Po cvičení nebo závodě fóliová vrstva aktivně odráží tělesné teplo zpět na psa, čímž napomáhá bezpečnému zotavení svalů.

 

Dávejte pozor na nízké teploty

Déšť, obzvláště mrznoucí déšť, může způsobit příliš rychlé ochlazení svalů psa. Může to být nebezpečné, takže musíte dávat pozor na stav svého psa, když jste venku v chladném počasí. A místo toho, abyste si museli kupovat samostatné oblečení pro chladné počasí, větrné počasí, mírná léta a mrazivé plískanice, můžete se obléknout do každého počasí pomocí dvou chytrých produktů, které slouží svému účelu.

MUDVENTURE COAT + MIDLAYER WARMING

Déšť není důvodem, proč zůstat doma na gauči, pokud máte vhodnou výbavu do deště. Kromě toho, většina psů si ráda hraje v dešti. MUDVENTURE COAT společně s MIDLAYER WARMING je skvělé řešení do deštivých, větrných či bahnivých podmínek. Navíc materiál, ze kterého je MIDLAYER WARMING ušitý, je pružný, nešustí a je prodyšný s vnitřní fóliovou vrstvou, čímž se stává ideálním pro zahřátí psa před i po tréninku nebo závodu.

 

Extrémní zima vyžaduje extrémní zahřátí

V zimě psi často potřebují speciální ochranu proti větru, sněhu a mrazu. Psí bunda zajišťuje teplo, ale má své hranice, hlavně pokud je tenká. Většině psů zimní obleček dostačuje, pokud kryje hlavní svaly, které generují teplo a v podstatě jakoukoliv část těla, kde srst není tolik hustá. Za velmi studených dní tepelná vrstva zajistí dodatečné zahřátí a umožní užít si aktivity venku po delší dobu. Bunda s fóliovou vnitřní vrstvou je skvělá, protože dodá důležité zahřátí bez velkého objemu materiálu, ze kterého je obleček vyroben.

pece svaly 6

Extreme Warmer a Extreme Overal

Nejteplejší bunda Extreme Warmer a overal Extreme Overal posouvá teplé oblečky na úplně novou úroveň, díky ochraně před chladným počasím od hlavy až po ocas (a tlapky – u overalu) a fóliové vrstvě, která dobře využívá tělesné teplo psa. Voděodolný a větruodolný vnější materiál udrží déšť i vítr od psího kožíšku. Jsou měkké, pružné a nebrání přirozenému pohybu ani u citlivých psů.

 

Učte se od šampionů

Péči o vysoce výkonných loveckých a atletických psů se věnuje velká pozornost. To zahrnuje péči před, během i po jejich výkonu. Naštěstí každý pes, obzvláště velmi aktivní, může mít prospěch ze stejné strategie. Kvalitní výživa, která pomáhá vyvinout a udržet zdravé svalstvo, je velmi důležitá. Buďte však opatrní, abyste nepřekrmovali svého psa, jelikož to může vést k negativním zdravotním následkům. Dejte mu také dostatek času na odpočinek a zotavení po intenzivním tréninku, těžké práci a sportovním výkonu. Různé, méně náročné cvičení, jako je chození nebo plavání zatěžuje klouby méně než běhání a skákání. Pomáhá tak zrychlit zotavení a přechod ke každodenním aktivitám. Pro ještě lepší péči může návštěva terapeuta či chiropraktika podpořit jak atletické výkony, tak zotavení psa po sportu, úraze nebo zkvalitnit život psího seniora.