SKCZ

Praní a údržba

Pokyny pro péči

Ušpinit se a užít si to.

Naše planeta je jedinečným hřištěm, kde si psi a jejich majitelé mohou užívat téměř nekonečná dobrodružství. A zdá se, že psi si pobyt venku užívají ještě více než my. Běhají, skáčou, válejí se, prozkoumávají, a to vše bez ohledu na špínu a bláto. Psi si budou hrát, a přitom se ušpiní. Oblečení a vybavení pro psy slouží k tomu, abyste si vy i oni mohli pobyt venku naplno užít - za každého počasí.

Ale vězte, že ani ty nejlepší technické a prodyšné materiály nebudou dobře fungovat, pokud nebudou čisté. Oblečení a vybavení Hurtta nemusíte prát po každé venkovní aktivitě, často stačí nechat je jen uschnout na vzduchu. Bláto a slaná voda však materiály časem oslabí, a proto jsme pro vás připravili několik užitečných pokynů, jak o ně pečovat. Nezabere vám to příliš mnoho času a mějte na paměti, že když se o oblíbené oblečení a vybavení svého psa budete starat stejně jako o své vlastní věci, bude fungovat lépe, vydrží déle a zábava, kterou si společně užíváte, může pokračovat.

Nastal den praní

Oblečení a vybavení pro psy je také třeba prát
Oblečení a vybavení pro psy je také třeba prát

Vždy dodržujte pokyny pro praní uvedené na štítku každého výrobku. Některé výrobky Hurtta lze prát pouze v ruce, zatímco jiné lze prát v pračce, pokud použijete správnou teplotu vody a otáčky odstřeďování uvedené na štítku výrobku.

Nezapomeňte použít prací prostředek bez parfému a vhodný pro alergiky, aby výrobek po vyprání vašeho psa nedráždil. Doporučujeme také prací prostředek šetrný k životnímu prostředí, aby co nejméně zatěžoval přírodu.

Rychlá příprava před praním
Rychlá příprava před praním

Před praním odstraňte z výrobku ubrouskem chlupy, bláto a písek, nebo jej venku vyklepejte. Před praním zapněte přezky, zipy a všechny suché zipy. Uvolněte také všechny šňůrky nebo stahovací gumičky, aby bylo možné vyprat celý výrobek. Pokud jste si některé šňůrky sami zkrátili, udělejte na jejich konci uzel, aby během praní nedošlo k jejich zatažení dovnitř výrobku.

Dbejte na správné nastavení pračky
Dbejte na správné nastavení pračky

Zvolte odpovídající množství vody pro praní a přidejte prací prostředek podle pokynů. Je důležité nastavit správnou teplotu vody a zvolit šetrný nebo jemný prací cyklus, který je pro váš výrobek Hurtta vhodný.

K lepší ochraně oblečení před zbytečným opotřebením během pracího cyklu může pomoci také sáček na praní.

Odstřeďování byste měli používat buď při nízkých otáčkách, nebo vůbec, opět aby nedošlo ke zbytečnému poškození výrobku. Po vyprání se ujistěte, že na výrobku nezůstaly zbytky pracího prostředku. Pokud ano, jednoduše výrobek znovu vymáchejte.

Pokud má výrobek voděodolný povrch, nedoporučuje se používat aviváže, neboť ty mohou voděodolnou vrstvu poškodit a oslabit tak odolnost výrobku proti vodě. Místo aviváže můžete použít malé množství pracího octa nebo směs destilovaného bílého octa a vody, která výrobek vyčistí a osvěží a je navíc šetrná k životnímu prostředí.

Pokyny pro ruční praní
Pokyny pro ruční praní

Ruční praní se doporučuje zejména u následujících oděvů:

  • záchranných vest
  • výrobků opatřených tepelnou fólií
  • obojků, postrojů a vodítek
  • psích bot

Praní výše uvedených výrobků v pračce může způsobit jejich poškození, případně i poškození pračky. Zejména záchranné vesty jsou často vystaveny slané mořské vodě, a proto se doporučuje je po každém použití co nejdříve vymáchat ve sladké vodě.

Výrobky s vrstvou tepelné fólie by měly být v případě potřeby obráceny naruby, aby byla vrstva fólie chráněna před opotřebením způsobeným praním. Měly by se také sušit na vzduchu.

Pro ruční praní se skvěle hodí velký kbelík, který vám umožní vyprat celý oblek a provést potřebné drhnutí. Obzvláště znečištěné předměty je třeba předem namočit, aby se odstranila odolná špína nebo bláto. Po vyprání nezapomeňte prádlo důkladně vymáchat, abyste odstranili zbytky pracího prostředku.

Doba sušení
Doba sušení

Už jste téměř u konce. Řídili jste se pokyny uvedenými na štítku oděvu nebo vybavení a řádně jste je vyprali. Nyní je na řadě sušení. Znovu zkontrolujte pokyny k péči, abyste zjistili, zda lze výrobek sušit v sušičce. Většina výrobků není pro sušení v sušičce vhodná, například kvůli kovovým prvkům, které by mohly sušičku poškodit. Teplo sušičky by také mohlo uvolnit podlepené švy výrobku nebo poškodit jeho voděodolný materiál.

Nechat oblečení a vybavení vyschnout zavěšené je navíc ekologičtější než sušení v sušičce, proto doporučujeme výrobky Hurtta vždy sušit na vzduchu na šňůře nebo na ramínku. Neměly by však být zavěšeny za šňůrky nebo poutka na nohavicích výrobku, neboť by mohlo dojít ke snížení pružnosti těchto částí či k přetržení šňůrek – některé výrobky, například bundy, mohou být totiž za mokra poměrně těžké.

U silnějšího nepromokavého oblečení, jako jsou kombinézy, obraťte výrobek naruby. Urychlíte tím jeho schnutí. Vybavení můžete sušit doma nebo venku, je ale doporučováno vyhnout se přímému slunečnímu záření.

Odstranění zápachu

Odstranění zápachu

Prevence
Prevence

Oblečení a vybavení pro psy může občas trochu zapáchat. Kromě toho, že na srsti a oblečení psa ulpívá špína nebo bláto, mohou nepříjemný zatuchlý zápach oblečení způsobit také přirozené oleje v srsti psa.

Pravidelným praním psího oblečení a výstroje můžete vzniku zápachu zabránit. Před uskladněním také vyperte a na vzduchu vysušte sezónní vybavení, přestože nevypadá špinavě. Takto nezačne zapáchat a bude připraveno k použití, až je budete příští rok opět potřebovat. Stačí se řídit pokyny uvedenými na štítku výrobku a výše uvedenými tipy pro praní.

Větrání
Větrání

Pokud vypraný a dobře usušený výrobek začne zapáchat, měli byste ho nejprve co nejvíce vyvětrat venku, například na ramínku. Větrání je účinné zejména v chladnějším počasí, ale čerstvý vzduch může pomoci zápach odstranit i v létě. Vyhněte se však dlouhodobému vystavení přímému slunečnímu záření.

Opakované praní
Opakované praní

Pokud větrání nepomůže, je třeba výrobek znovu pečlivě vyprat za použití pracího prostředku. Zejména u často používaných předmětů může být špína poměrně odolná, ale důkladné namočení může praní předmětu usnadnit. Místo aviváže vyzkoušejte ocet na praní. Poté zkontrolujte, zda je výrobek čistý, řádně vymáchaný a vysušený na vzduchu.

Odstranění zápachu mrazem
Odstranění zápachu mrazem

Pokud je výrobek po vyprání, vysušení a vyvětrání stále trochu cítit, můžete se pokusit zápach odstranit zmrazením výrobku, protože teplota zmrazení může zničit bakterie a mikroby, které mohou zápach způsobovat.

Výrobek můžete umístit do mrazničky, v mrazivém zimním počasí také ven. Obvykle stačí několik hodin, ale v případě potřeby můžete zkusit i delší dobu. Čím vzdušnější předmět během zmrazování zůstane, tím lépe se pachy neutralizují a předmět se osvěží. Těsně zabalený výrobek by měl být v mrazničce uchováván delší dobu.

Zkuste ocet
Zkuste ocet

K účinné neutralizaci pachů může posloužit také ocet. Mokrý nebo suchý oděv můžete pomocí rozprašovače postříkat roztokem vody a bílého destilovaného octa. Ocet vždy nařeďte vodou.

Po postříkání vyždímejte nebo vytřepejte přebytečnou tekutinu z předmětu a řádně jej vysušte. Zápach octa se při schnutí výrobku poměrně rychle vypaří, takže se ho nelekejte.

Pokud výrobek v průběhu procesu obzvláště zapáchá, můžete pracího octa do vody přidat více. V tomto případě by měl být výrobek do směsi vody a octa celý namočen. Po vyprání předmět vymáchejte a podle potřeby vysušte na vzduchu.

Vyzkoušejte deodorační spreje
Vyzkoušejte deodorační spreje

Na trhu je k dispozici několik různých sprejů pro odstranění zápachu. Vždy se ujistěte, že jsou vhodné pro textil, a to zejména pro výrobky, které mají technické a nepromokavé vrstvy.

Deodorační spreje ničí bakterie. Často jsou vyvinuty pro výrobky, které se obtížně perou. Vždy si pečlivě přečtěte návod k použití deodoračního přípravku a zjistěte, zda je sprej doporučen pro použití na oděvy a výstroj, které přicházejí do styku s pokožkou a jinými povrchy.

Zkontrolujte také, zda sprej neobsahuje vonné látky, aby psa nebo jeho pokožku nedráždil. A vyberte si deodorant ve spreji, který je šetrný k životnímu prostředí.

  • 1